Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Studio Munka
Powrót

Grzegorz Zariczny | Młodzi zdolni

Filmową drogę Grzegorza Zaricznego prześledzimy od jej wyboistych początków (źle oceniane etiudy studenckie) aż do najnowszego, pełnometrażowego filmu, w którym fabuła przeplata się z dokumentem
Data
ŚR   19 / 04 / 2017
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Młodzi zdolni | Pokolenie lat 80. w polskim kinie.

Program

Marysia, Prezes, reż. Grzegorz Zariczny 

Dzień z Grzegorzem Zaricznym zaczniemy od pełnego zakrętów początku jego filmowej drogi. Pokażemy Marysię, studencką etiudę, która zahamowała na rok edukację reżysera w szkole filmowej w Katowicach. Tego wieczoru odbędzie się również projekcja wczesnego – i jak twierdzi twórca równie problematycznego – Prezesa. Dokumentu, który nie był wcześniej publicznie pokazywany. 

Spotkanie z reżyserem

Rozmowę z Grzegorzem Zaricznym poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek. Prowadząca spotkanie ma w swoim dorobku publikacje na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i „Filmu". Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

Fale, reż. Grzegorz Zariczny, 2016, 78 minut

Klasyk mawiał, że jeśli reżyser chce opowiadać historie to zamiast dokumentów powinien kręcić fabuły. A co jeśli twórca dobrze czuje się w obydwu formach, a bohaterki dokumentu zgadzają się zostać aktorkami w filmie fabularnym? Z taką sytuacją mamy do czynienia w Falach, pełnometrażowym debiucie Grzegorza Zaricznego, autora m.in. Gwizdka – najlepszego krótkiego dokumentu na festiwalu Sundance w 2013 roku. Bohaterkami Fal są Ania i Kasia znane z etiudy dokumentalnej Love, Love. To nastolatki z Nowej Huty, które razem uczą się w szkole fryzjerskiej i razem mierzą się z bolesnymi problemami. Podczas oglądaniu filmu rodzi się pytanie, gdzie kończy się dokumentalna obserwacja i prawdziwe życie, a zaczyna fikcja?

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również