Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Gwiazdy”, reż. Jan Kidawa-Błoński, mat. promocyjne
Powrót

Gwiazdy | Mecz o wszystko

„Gwiazdy” to opowieść o Janie Banasiu, wielokrotnym reprezentancie Polski w latach 1964–1973, który z przyczyn pozasportowych znalazł się na marginesie opowieści o największych sukcesach polskiej piłki. Pokaz poprzedzi przegląd kronik piłkarskich z lat 70.
Data
PT   14 / 07 / 2017
Godzina
21:30  –  23:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Dziedziniec Cztery Pory Roku

Pokaz odbywa się w ramach letniego cyklu pokazów plenerowych Mecz o wszystko.

Program

21:30 Rok 1973: cienie słonecznych lat | Przegląd kronik piłkarskich

Siedem materiałów z polskiej kroniki filmowej z lat 1970–1974 z komentarzem kuratora cyklu Jakuba Zgierskiego.

22:00 Gwiazdy, reż. Jan Kidawa-Błoński, 2017, 106 minut

Opowieść o wielkiej miłości i wielkiej piłce, a jednocześnie wspomnienie najlepszych lat polskiej piłki nożnej: awansu Górnika Zabrze do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, polskiego mistrzostwa olimpijskiego z Monachium i trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata 1974. Na drugim planie: Śląsk ze swoja niełatwą historią. Bohaterami filmu są Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) i jego największy rywal i przyjaciel Ginter (Sebastian Fabijański). Ich rywalizacja przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze – i wykracza daleko poza boisko.

Film jest koprodukcją Narodowego Instytutu Audiowizualnego (obecnie: FINA).

 

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Pokaz filmowy odbywa się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek. Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem. Słuchawki będą wydawane od godziny 20:30. Liczba słuchawek jest ograniczona (200). Zachęcamy do zabrania ze sobą koców, środków odstraszających komary, a także dodatkowych słuchawek (można je podpiąć do zestawów bezprzewodowych).

Zwiastun

„Gwiazdy”, reż. Michał Bielawski

Zobacz również