Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Dzień za dniem”, reż. Irena Kamieńska
Powrót

Irena Kamieńska | Wtedy–teraz

W styczniowej odsłonie cyklu Wtedy–teraz zapraszamy na spotkanie z twórczością najcierpliwszej z polskich dokumentalistek, Ireny Kamieńskiej. Wieczór uzupełni eksperymentalna „Huba” Wilhelma i Anki Sasnalów, współczesna próba sportretowania ofiar transformacji ustrojowej.
Data
SO   13 / 01 / 2018
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18:00 Wtedy | Filmy Ireny Kamieńskiej

Dzień dobry, dzieci, reż. Irena Kamieńska, 1966, 12 minut

Młoda nauczycielka trafia do szkoły na zapadłej wsi. Dla maluchów jest kimś z innego świata – nigdy nie widziały pociągu, nie były w mieście, w kinie. Ale od edukacji dzieci większym wyzwaniem okazuje się zmiana stosunku ich rodziców do edukacji.

Robotnice, reż. Irena Kamieńska, 1981, 16 minut

W lutym 1980 roku Irena Kamieńska zrealizowała w Krośnieńskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego wstrząsający film o tkaczkach pracujących w warunkach niczym z XIX-wiecznej manufaktury.

Dzień za dniem, reż. Irena Kamieńska, 1988, 16 minut

Bohaterkami dokumentu są siostry bliźniaczki wykonujące pracę przy ręcznym załadunku i rozładunku cegieł. Lata ciężkiej pracy wyniszczyły ich ciała, odebrały szansę na macierzyństwo i nie dały nic poza znużeniem i głęboko skrywanym uczuciem niespełnienia.

Mgła, reż. Irena Kamieńska, 1993, 20 minut

Film o dawnych pracownikach pewnego PGR-u, który jak wiele innych uległ likwidacji w czasie transformacji ustrojowej. Mgła oplata osadę i popadające w ruinę, opustoszałe budynki gospodarcze.

19:00 Spotkanie z Urszulą Tes

O filmach Ireny Kamieńskiej porozmawiamy z Urszulą Tes, znawczynią twórczości Kamieńskiej i autorką poświęconej jej książki Człowiek, zbiorowość, pamięć w filmach dokumentalnych Ireny Kamieńskiej. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:00 Teraz | Huba

Uzupełnieniem wieczoru będzie projekcja filmu Huba w reżyserii Wilhelma i Anki Sasnal.

 

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Huba, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również