Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Irena Sendlerowa, sanitariuszka w powstaniu warszawskim, 1944, fot. archiwum Janiny Zgrzembskiej / East News
Powrót

Irena Sendlerowa | Portret filmowy

W dziesiątą rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej zapraszamy na pokaz dwóch poświęconych jej filmów. W przerwie pomiędzy projekcjami – rozmowa dokumentalisty Andrzeja Wolfa, Bożeny Keff i Krzysztofa Świrka z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Data
N   13 / 05 / 2018
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

18:00 Historia Ireny Sendlerowej, reż. Andrzej Wolf, 2015, 27 minut

Kameralny obraz, będący rezultatem wielu godzin rozmów reżysera z kobietą, która podczas II wojny światowej przyczyniła się do uratowania około dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Reżyser po premierze dokumentu powiedział:

,,
Zrobiłem ten film po to, by kolejne pokolenia poznały tak nieodległe tragiczne czasy, by historia w nim pokazana stała się przestrogą.
,,

18:30 Spotkanie

O filmie Historia Ireny Sendlerowej oraz jego bohaterce porozmawiamy z reżyserem Andrzejem Wolfem oraz poetką i badaczką literatury Bożeną Keff. Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Świrek – filmoznawca oraz pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego.

19:00 Dzieci Ireny Sendlerowej, reż. John Kent Harrison, 2009, 95 minut

Amerykański film biograficzny poświęcony Irenie Sendlerowej z laureatką Oscara Anną Paquin w roli tytułowej. Choć w Stanach Zjednoczonych Dzieci Ireny Sendlerowej były dystrybuowane jako film telewizyjny, zwróciły uwagę krytyków najpoczytniejszych mediów. John Maynard z „Washington Post” porównał go z Listą Schindlera Stevena Spielberga.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 17:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Dzieci Ireny Sendlerowej, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również