Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Paweł Grześ
Powrót

Jacaszek, Micromelancolié | Awangarda na ucho

Dwie wyjątkowe postaci polskiej sceny elektronicznej. Zapraszamy na występ Micromelancolié oraz premierowe wykonanie płyty „Kwiaty” Michała Jacaszka
Data
PT   28 / 04 / 2017
Godzina
20:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Czwarty koncert w ramach cyklu Awangarda na ucho poświęcony będzie kompozycjom elektronicznym, z naciskiem na muzykę ambient. Będzie to wieczór z twórczością, która nie jest podporządkowana rytmowi, lecz woli operować barwami i plamami dźwięku. Muzyką raczej nienachalną, powolną, przestrzenną. Zarówno Robert Skrzyński, jak i Michał Jacaszek należą do najciekawszych twórców współczesnej elektroniki. U tego pierwszego bardziej wyraźny jest sznyt eksperymentatorski, podczas gdy autor Kwiatów ma niezwykłą łatwość pisania lirycznych, wpadających w ucho tematów. 

Program

20:00-20:40 | Micromelancolié

Występujący pod pseudonimem Micromelancolié Robert Skrzyński porusza się na obszarze ambientu, elektroakustyki i field recordingu. W swojej twórczości wykorzystuje dźwięk znaleziony, zjawisko sprzężenia zwrotnego, mikrosample oraz nagrania terenowe. Jak tłumaczy, z tych elementów buduje mapy oraz pocztówki dźwiękowe sprzyjające zadumie nad pamięcią dźwiękową oraz zacieraniem się wspomnień. Skrzyński występował między innymi na festiwalach Sacrum Profanum, Tauron Nowa Muzyka czy austriackim Klangfest. W NInA zaprezentuje nowe kompozycje napisane na sampler i laptop akustyczny. 

20:45-21:45 | Michał Jacaszek - premierowe wykonanie płyty Kwiaty

Michał Jacaszek jest jednym z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej. Za sprawą głośnych Trenów przez lata kojarzony był przede wszystkim z muzyką ambient, ale pisał także utwory neoklasyczne oraz bardziej awangardowe. Po udanej współpracy z zespołem Kwartludium Jacaszek powraca do bardziej melodyjnych form. Na wydanej przez amerykańską oficyną Ghostly International płycie Kwiaty kompozytor sięga do Antologii angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia w przekładzie Stanisława Barańczaka. Zamienić wiersze na utwory muzyczne pomagają mu wokalistka – Hanna Malarowska oraz harfistka – Sandra Kopijkowska.  

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Zobacz również