Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Hubert Komerski
Powrót

Jan P. Matuszyński | Młodzi zdolni

Bohaterem wieczoru będzie Jan P. Matuszyński, którego głośny film „Ostatnia rodzina” zdobył nagrody na festiwalach w Gdyni i Locarno
Data
ŚR   21 / 06 / 2017
Godzina
19:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Niebo, reż. Jan P. Matuszyński, 2011, 14 minut

Dokument Jana P. Matuszyńskiego zrealizowany dla Studia Munka. Jego bohaterem jest 38-letni Robert, który dowiaduje się, że ma zaawansowanego raka szpiku kostnego i zostało mu kilka miesięcy życia. Po usłyszeniu tej diagnozy chory postanawia całkowicie oddać się jedynej rzeczy, która sprawia mu radość: pisze ikony. 

Spotkanie z reżyserem

Pokaz Ostatniej rodziny poprzedzi rozmowa z reżyserem. Poprowadzi ją selekcjoner filmowy i wydawca telewizyjny Tomasz Kolankiewicz. Autor kilkudziesięciu przeglądów filmowych, twórca sekcji autorskiej na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz wieloletni współpracownik TVP Kultura.

Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński, 2016, 122 minuty

Debiutancka fabuła Jana P. Matuszyńskiego przybliża życie niezwykłej rodziny od momentu przeprowadzki do służewieckiego bloku. Bazujący na materiałach audiowizualnych pozostawionych przez Zdzisława Beksińskiego film opowiada o trudnych relacjach między domownikami, poświęceniu się sztuce i niezwykłej wrażliwości. To także skrupulatny obraz czasów przefiltrowany przez artystyczną, samotniczą perspektywę bohaterów. W postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn (nagrodzony za najlepszą rolę męską na festiwalu w Locarno) oraz Dawid Ogrodnik. Na planie towarzyszą im Aleksandra Konieczna w roli Zofii Beksińskiej oraz Andrzej Chyra jako marszand Piotr Dmochowski. Film Ostatnia rodzina zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.  

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Zobacz również