Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Karolina Bielawska | Młodzi zdolni

Zapraszamy na pierwsze w ramach cyklu spotkanie z dokumentem. Naszym gościem będzie Karolina Bielawska reżyserka filmów „Warszawa do wzięcia” i głośnego „Mów mi Marianna”.
Data
ŚR   15 / 03 / 2017
Godzina
19:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Młodzi zdolni | Pokolenie lat 80. w polskim kinie.

Program

Warszawa do wzięcia, reż. Karolina Bielawska, 2009, 51 minut

Kino dokumentalne to wyższa szkoła jazdy. Wymaga nie tylko sprawnego opowiadania historii, ale też wnikliwej obserwacji i umiejętności zbudowania relacji z bohaterami, czyli autentycznymi ludźmi. Karolina Bielawska to potrafi. Dowodem jest historia trzech dziewczyn z filmu “Warszawa do wzięcia” zrealizowanego wraz z Julią Ruszkiewicz. Ania, Gosia i Ilona z głębokiej prowincji przybywają do stolicy, by tu spróbować ułożyć sobie życie.

Spotkanie z reżyserką

Rozmowę z Karoliną Bielawską poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek. Prowadząca spotkanie ma w swoim dorobku publikacje na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i „Filmu". Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

Mów mi Marianna, reż. Karolina Bielawska, 2015, 75 minut

Film, który jak mówi sama reżyserka, powstał nie z obserwacji, lecz z relacji nawiązanej z bohaterką – transseksualną kobietą, która decyduje się na operację korekty płci. Opowieść o bardzo wysokiej cenie, jaką trzeba zapłacić, by wreszcie być sobą został obsypany nagrodami na festiwalach od Los Angeles poprzez Locarno aż po Sankt Petersburg. Dokument Mów mi Marianna zdobył również Złoty Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „poruszający, złożony, namalowany z odpowiednią wrażliwością i przy użyciu właściwych środków portret bohaterki, która z odwagą dąży do osiągnięcia harmonii z własną tożsamością.”

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również