Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Kolorowe pończochy, reż. Janusz Nasfeter, mat. Fototeka FINA, ⓒ Studio Filmowe „Kadr”
Powrót

Kolorowe pończochy | Małe dramaty

Pokazem „Kolorowych pończoch” rozpoczynamy cykl poświęcony twórczości Janusza Nasfetera – mistrza filmów psychologicznych o i dla młodzieży.
Data
SO   24 / 03 / 2018
Godzina
16:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Janusz Nasfeter przedstawiał świat dzieci i młodych ludzi, w którym obowiązują surowe zasady dorosłych. Pokazywał, jak trudno jest zmierzyć się dziecku z brakiem akceptacji, krytyką i wyśmiewaniem. W tych opowieściach „małe dramaty” traktowane są z największą uwagą.

Reżyser zrealizował około 20 filmów. Od jego śmierci mija właśnie 20 lat, a choć prezentowane w ramach cyklu filmy pochodzą głównie z lat 60., nie straciły na aktualności i sile przekazu.

Przed pokazem krótką prelekcję, a następnie dyskusję po filmie poprowadzi kuratorka cyklu Beata Zaborek.

Kolorowe pończochy, reż. Janusz Nasfeter, 1960, 65 minut

Na film składają się dwie filmowe nowele, zatytułowane „Matylda” i „Jadźka”. Pierwsza z nich opowiada o nastolatce, która marzy o kolorowych pończochach na szkolny bal, jednak skromny budżet matki nie pozwala na ich zakup. Bohaterką drugiej opowieści jest 9-letnia Jadzia, wrażliwa dziewczynka, która z powodu złej sytuacji materialnej swojej rodziny staje się obiektem kpin i żartów w szkole.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również