Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Krzyżoki”, mat. promocyjne
Powrót

Krzyżoki, Figura, Jak zostać papieżem? | Teraz–wtedy

Zapraszamy na spotkanie z trzema utalentowanymi dokumentalistkami – Anną Gawlitą, Katarzyną Gondek i Justyną Mytnik – i stworzonymi przez nie trzema krótkometrażowymi portretami współczesnej polskiej religijności.
Data
ŚR   30 / 01 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

19:00 Krzyżoki, reż. Anna Gawlita, 2018, 20 minut

Co roku w Niedzielę Wielkanocną na śląskiej wsi 30 koni rusza w wielogodzinną podróż, aby objechać granice pól wokół wsi. Podczas 35-kilometrowej trasy jeźdźcy modlą się, śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Zmęczenie i upojenie miesza się z religijnym uniesieniem.

19:20 Figura, reż. Katarzyna Gondek, 2015, 9 minut

Głównym bohaterem filmu jest największa na świecie rzeźba polskiego papieża znajdująca się w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Oglądamy proces powstawania posągu – od początkowych prac w fabryce, w której na co dzień produkuje się krasnale ogrodowe, do chwili ustawienia czternastometrowej figury na terenie parku.

19:30 Jak zostać papieżem?, reż. Justyna Mytnik, 2017, 16 minut

Dokumentalna historia Michała, chłopca, który nieprzeciętną inteligencję łączy z żarliwą religijnością. Za namową księdza postanawia wziąć udział w castingu do musicalu o Janie Pawle II.

19:45 Rozmowa z reżyserkami

O filmach porozmawiamy z reżyserkami Anną Gawlitą i Justyną Mytnik. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:30 Pamiątka z Kalwarii, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1958, 14 minut

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej AD 1958. Młodym wówczas dokumentalistom, Jerzemu Hoffmanowi i Edwardowi Skórzewskiemu, udało się stworzyć wnikliwy obraz religijności polskiej wsi.

 

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Partner pokazu

Wydarzenie organizowane w partnerstwie z Wytwórnią Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.

Zobacz również