Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Marcin Koszałka, fot. Adam Golec
Powrót

Marcin Koszałka | Wtedy–teraz

Przyjrzymy się twórczości Marcina Koszałki, zawieszonej między potrzebą analizy ludzkich uczuć a stylizacją obrazu godną najwybitniejszych polskich operatorów. Po projekcji – rozmowa z reżyserem oraz współczesny film nawiązujący do tematu spotkania: „Bracia” Wojciecha Staronia.
Data
SO   24 / 06 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18.00 Wtedy | Filmy Marcina Koszałki

Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 1999, 25 minut

Marcin Koszałka w swoim debiutanckim dokumencie zaszokował publiczność radykalnym obnażeniem swojej rodziny. Stworzył straszny portret niszczycielskich relacji ukrytych za „białymi ścianami polskiego domu”. Główną postacią w filmie jest matka reżysera, nazywająca go „kretynem, miernotą bez wyobraźni, półgłówkiem, idiotą, draniem, szubrawcem, pieprzonym szmaciarzem, beztalenciem, wiecznym studentem”.

Do bólu, reż. Marcin Koszałka, 2008, 25 minut

Film pokazuje codzienne życie Jacka i jego kontakty z nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu – po wielu latach erotycznej abstynencji – pojawia się nagle Ewa, wybucha konflikt. Matka upomina starzejącego się już syna: „Opamiętaj się, masz 53 lata!”

Deklaracja nieśmiertelności, reż. Marcin Koszałka, 2010, 31 minut

Bohaterem filmu jest wybitny, dziś już ponad pięćdziesięcioletni alpinista – Piotr „Szalony” Korczak, który był mistrzem wspinaczkowym Marcina Koszałki. Koszałka filmuje tatrzańskie wspinaczki Szalonego oraz jego treningi do planowanego przejścia arcytrudnej drogi, zwanej „Deklaracją nieśmiertelności”.

19.30 Spotkanie z Marcinem Koszałką

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Marcinem Koszałką , które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog, do niedawna dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Rozmowa będzie poświęcona tematowi filmu jako psychodramy; filmu jako próby wejścia w tkankę najintymniejszych uczuć i przepracowania traum.

20.30 Teraz | Bracia

Uzupełnieniem wieczoru będzie projekcja dokumentu Bracia w reżyserii Wojciecha Staronia – innego w tonie „portretu rodzinnego", w którym wieczne pretensje z Pięknego syna Koszałki zastąpione są czułością i zrozumieniem tytułowych sędziwych braci, z których każdy wybrał inną drogę dochodzenia do prawdy.

 

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Bracia, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również