Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
dzieło osierocone
Powrót

Menażeria Starewicza | Kino lalek

Zapraszamy na pokaz filmów pierwszego polskiego animatora Władysława Starewicza. Muzyczną oprawę seansu zapewnią pianista Kamil P. Staszowski i perkusjonistka Patrycja Betley.
Data
CZ   30 / 05 / 2019
Godzina
19:00  –  20:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kino lalek.

Władysław Starewicz był nie tylko pierwszym polskim animatorem, lecz także jednym ze światowych pionierów takiej twórczości. Urodzony w Moskwie w 1882 roku w polskiej rodzinie był związany z kinematografią litewską, rosyjską i francuską. Aby zachować niezależność artystyczną zrezygnował ze współpracy z rosyjską wytwórnią Chanżonkowa, a kiedy lata później osiągnął sukces na rynku europejskim z tych samych powodów odrzucił możliwość kariery w Hollywood. Jego Opowieść o lisie z 1930 roku była pierwszym animowanym długim metrażem w historii. Starewicz jest autorem kilkudziesięciu oryginalnych poklatkowych animacji lalkowych, które przyniosły mu międzynarodowy sukces. Podczas seansu w FINA zaprezentujemy cztery zrealizowane przez niego filmy: Konik polny i mrówka (1912), Zemsta operatora filmowego (1912), Lilia Belgii (1915) oraz W szponach pająka (1920).

Animacjom Władysława Starewicza towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez pianistę i kompozytora Kamila P. Staszowskiego oraz perkusjonistkę Patrycję Betley.

Wprowadzenie do filmów wygłosi Adriana Prodeus.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30 w dniu wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Zobacz również