Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Miłosz Pękala – Monoperkusja | FINA na ucho

Monoperkusja to projekt muzyczno-wizualny ukazujący możliwości wykonawcze pojedynczych instrumentów perkusyjnych. Jego inicjatorem jest Miłosz Pękala – jeden z najwybitniejszych europejskich artystów-perkusistów, który widzi w nim przeciwwagę do tendencji wykorzystywania w utworach wielu instrumentów.
Data
WT   16 / 01 / 2018
Godzina
20:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Nieskończony zasób brzmień i możliwości wyrazowych instrumentarium perkusyjnego sprawia, że grającego na nim artystę możemy porównać do skrzypka wykonującego każdą część koncertu na innym instrumencie smyczkowym: kontrabasie, wiolonczeli, altówce i – wreszcie – skrzypcach. Dochodzimy w ten sposób do problemu specjalizacji. Opanowanie w sposób dostateczny techniki i repertuaru marimbowego zajmuje kilka lat. Podobnie jest z wibrafonem, kotłami, multiperkusją. Na tę specyfikę instrumentu zwraca uwagę Miłosz Pękala, tłumacząc koncepcję towarzyszącą nagrywaniu swojego solowego albumu:

 

,,
Swoją drogę artystyczną zapragnąłem powiązać z […] eksploracją, lecz nie chodzi mi o szukanie kolejnych, tysięcznych rodzajów pałek-induktorów, dziwnych […] zestawień brzmieniowych czy robienie za wszelką cenę wartości z nietypowych sposobów artykulacji. Ja postanowiłem zgłębić każdy instrument, odwołując się do jego tradycji oraz możliwości jako takich – bez wsparcia rzeszy pokrewnych mu instrumentów. 
,,

Taka jest idea projektu Monoperkusja – świadoma eksploracja. Do współpracy zostali zaproszeni bliscy Pękali estetycznie i mentalnie kompozytorzy: Cezary Duchnowski, Sławomir Wojciechowski, Rafał Zapała, Felix Kubin i Paweł Mykietyn. Wykorzystany został również utwór, od którego cały pomysł się narodził – Temazcal Javiera Alvareza. Nieodłączną częścią prezentacji jest projekcja video-art realizowana przez wybitnego artystę mediów wizualnych Wiktora Podgórskiego.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu koncertu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Zobacz również