Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. studio Filmowe „Kadr” / źródło: Fototeka FINA
Powrót

Motyle | Małe dramaty

Pierwsze porywy serca, wielkie nadzieje i rozczarowania – w „Motylach” Janusz Nasfeter przygląda się pełnej nerwowości wakacyjnej miłości dwojga dwunastolatków.
Data
SO   14 / 07 / 2018
Godzina
16:00  –  18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Małe dramaty | Filmy Janusza Nasfetera 

Motyle, reż. Janusz Nasfeter, Polska 1972, 79 minut

Film opowiada historię wakacyjnej miłości w grupie nastolatków. Edek i Monika poznają się w lipcu, gdzieś na wsi. Wokół kwitną słoneczniki, są spacery nad jeziorem i pierwsze fascynacje, a także zazdrość i walka o piękną dziewczynę. Nasfeterowi udało się doskonale oddać nerwowość i napięcia związane z pierwszymi uczuciowymi rozterkami. Wspaniałe kreacje aktorskie stworzyli tu Bożena Fedorczyk w roli ukrywającej bolesny sekret Moniki i Roman Mosior jako zakochany w niej Edek.

O cyklu

Janusz Nasfeter przedstawiał świat dzieci i młodych ludzi, w którym obowiązują surowe zasady dorosłych. Pokazywał, jak trudno jest zmierzyć się dziecku z brakiem akceptacji, krytyką i wyśmiewaniem. W tych opowieściach „małe dramaty” traktowane są z największą uwagą.

Reżyser zrealizował około 20 filmów. Od jego śmierci mija właśnie 20 lat, a choć prezentowane w ramach cyklu filmy pochodzą głównie z lat 60., nie straciły na aktualności i sile przekazu.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc. 

Zobacz również