Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Jerzy Troszczyński | Fototeka FINA
Powrót

Na srebrnym globie | WYDARZENIE ODWOŁANE

Wydarzenie odwołane w związku z decyzją sztabu kryzysowego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 11 marca 2020.
Data
SO   21 / 03 / 2020
Godzina
16:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz w ramach cyklu poświęconego pracy operatorów filmowych Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA. Obraz prezentowany także w ramach przeglądu filmów z muzyką Andrzeja Korzyńskiego (06-21 marca 2020)

Program

Wprowadzenie

Dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

Na srebrnym globie, zdj. Andrzej J. Jaroszewicz, reż. Andrzej Żuławski, 1987, 157 minut

Bohaterem szóstej odsłony cyklu "Sztuka widzenia" Andrzej J. Jaroszewicz - operator i reżyser filmowy. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi. Jest autorem zdjęć do przeszło 50 filmów. Był stałym współpracownikiem Andrzeja Żuławskiego. W 2002 roku, twórcy wspólnie zostali odznaczeni Złotą Żabą na 10. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Łodzi. W czasie studiów opiekunem i nauczycielem Jaroszewicza był bohater poprzedniego spotkania w ramach cyklu, Mieczysław Jahoda. Podczas spotkania zaprezentujemy film Na srebrnym globie – zjawiskowe, wizjonerskie widowisko science-fiction, pełne odniesień religijnych, historycznych i kulturowych, któremu Jaroszewicz nadał niezwykłą, unikatową formę wizualną.

Minęło wiele lat, zanim Na srebrnym globie trafiło na ekrany. Prace nad realizowaną z ogromnym rozmachem produkcją zostały przerwane w 1977 roku decyzją wiceministra kultury i sztuki Janusza Wilhelmiego. Pionierski obraz trafił na półkę na długie lata. Reżyser zrekonstruował go niemal dekadę po zatrzymaniu produkcji przez władze PRL, zastępując brakujące ujęcia nowymi, paradokumentalnymi zdjęciami z różnych lokacji na terenie kraju oraz narracją z offu.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na, prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

Zobacz również