Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Nowe spojrzenie na biblioteki i archiwa | Warsztaty

Przyjrzyj się razem z nami procesom, które zmieniają sytuację bibliotek i archiwów. Czy staną się one lokalnymi centrami kultury?
Data
CZ   16 / 02 / 2017
Godzina
11:00  –  16:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Zapraszamy na warsztaty poświęcone sytuacji bibliotek w kontekście działań lokalnych – promocyjnych, społecznych, ale też związanych z cyfryzacją i digitalizacją.

Program

11:00–14:45 Sesje warsztatowe

Sala Minimax I: Zrób sobie bibliotekę | Maria Dąbrowska

Biblioteki Sąsiedzkie traktują książki jako pretekst do podjęcia dialogu z drugim człowiekiem i najtańszy bilet wstępu do kultury. Tworzy je zespół ludzi, którzy zbieranie i wymianę książek traktują jako sposób na aktywizowanie mikrogrup. Adoptują dowolną przestrzeń, aby budować miejsca spotkań wspólnoty. Używają Klubów Książki, aby ułatwiać dostęp do alternatywnych form edukacji ustawicznej, takich jak: grupy samouczące, warsztaty, wspólne działania. Ich programem jest brak programu. Biblioteki Sąsiedzkie to miejsca wymiany myśli, pomysłów, opowieści i umiejętności. Bez kart, bez ewidencji, za to z dużym zaufaniem do drugiego człowieka.

Sala Minimax II: Gry miejskie, nowe technologie, wirtualna rzeczywistość. W bibliotece można więcej? | Karol Baranowski

Gry miejskie to wciąż nie tracąca na atrakcyjności forma promocji bibliotek angażująca różnorodne grupy odbiorców i spełniająca wiele funkcji – edukacyjną, rozrywkową, promocyjną. Bazując na swoim doświadczeniu, prowadzący przedstawi w jaki sposób można wykorzystać gry miejskie i nowe technologie do aktywizacji lokalnej społeczności.

Sala VHS: Niezła promocja w bibliotece | Marta Kryś

Czy w bibliotece działania promocyjne są konieczne? Dlaczego i co promujemy? Te dwa pytania będą punktem wyjścia do ćwiczeń i rozważań, do przyjrzenia się trendom i zaskakującym przykładom akcji marketingowych z kraju i ze świata. Dowiemy się, czym jest marketing partyzancki, w czym może nam pomóc celebryta oraz dlaczego kakao pomaga w promocji czytelnictwa.

Sala Archiwum NInA: Biblioteki jako lokalne centra kultury | Karolina Suska

Celem warsztatu jest spojrzenie na bibliotekę jako główne miejsce kultury, działające na rzecz określonej społeczności lokalnej. Wspólnie przyjrzymy się temu jak różne role pełnią aktualnie biblioteki, jakie są przed nimi wyzwania i możliwości w kwestii podejmowania działań kulturalnych. Przeglądając konkretne przykłady miejsc, w których biblioteka pełni funkcję lokalnego centrum kultury, poszukamy dodatkowych pomysłów na działania kulturalne w bibliotekach. Na tym warsztacie nie zabraknie dobrych bibliotecznych praktyk i inspiracji.

14:45–15:30 Przerwa na lunch

15:30–16:30 Wykład zamykający

Dzień poświęcony przyszłości i strategii tworzenia nowoczesnych archiwów i bibliotek w środowisku cyfrowym podsumuje Maciej Gajewski, Kierownik Oddziału Digitalizacji Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zasady uczestnictwa

Liczba uczestników: łącznie 60 osób (max. 15 osób na każdym z warsztatów).

Aby zarejestrować się na warsztaty, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kontakt

W razie pytań prosimy o kontakt z Ewą Korzeniowską pod adresem ewa.korzeniowska@nina.gov.pl i numerem telefonu 22 380 49 82.

Zobacz również