Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Bolesław Ciupiński / Fototeka FINA
Powrót

Opera Balcanica | Muzyczki

Zapraszamy na spotkanie z twórczością Vladana Radovanovicia i Arsenije'a Jovanovicia, których dzieła układają się w swoistą kronikę dziejów byłej Jugosławii.
Data
PT   09 / 11 / 2018
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Za sprawą wystaw, wydawnictw muzycznych i książkowych muzyka powstała w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia jest znów na fali. Futurystyczna elektronika powstawała jednak nie tylko w Warszawie, lecz także w innych miastach Europu Środkowowschodniej: Pradze, Belgradzie, Pilźnie czy Bratysławie. Nie tworzyli jej wyłącznie kompozytorzy, lecz także kompozytorki, inżynierowie, filmowcy czy reżyserzy teatralni. Owa immanentna interdyscyplinarność muzyki eksperymentalnej dała o sobie znać w  twórczości dwóch czołowych postaci serbskiej muzyki elektroakustycznej: Vladana Radovanovicia i Arsenije'a Jovanovicia.Pierwszy to klasyk studia elektronicznego, którego eksperymenty zawiodły m.in. do telewizji. Drugi to dramaturg i reżyser, który – rezygnując w swoich słuchowiskach ze słów - stał się kompozytorem. Zapraszamy do słuchowego i wzrokowego kontaktu z ich pracami układającym się w swoistą kronikę dziejów byłej Jugosławii.

Program

Tego wieczoru zaprezentujemy utwory muzyczne Vladan Radovanovicia i Arsenije Jovanovicia. O kompozycjach i kulisach ich powstawania opowie krytyk muzyczny i kurator cyklu – Michał Mendyk. Usłyszymy następujące dzieła: 

Vladan Radovanović:

1. Głos z głośnika
2. Elektra
3. Wariacje telewizyjne

Arsenije Jovanović:

1. East-West Wind Dialogues
2. Fear of the Bird

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu wydarzenia. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Partnerzy

Bôłt Records, Glissando

Zobacz również