Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Parę osób, mały czas”, mat. promocyjne TVP
Powrót

Parę osób mały czas | Pisarki na ekrany!

Film nakręcony na podstawie „Dziennika” Jadwigi Stańczakowej, opowiadający o jej relacji z Mironem Białoszewskim, to rzadki przykład niezwykle udanego połączenia kina autorskiego z filmem o artystach.
Data
ŚR   23 / 01 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Parę osób, mały czas, reż. Andrzej Barański, 2005, 110 minut

Jadwiga Stańczakowa (Krystyna Janda) jest niewidoma. Mieszkanie z apodyktycznym, nadopiekuńczym ojcem uczyniło z niej osobę niesamodzielną. Spotkanie z Mironem Białoszewskim, człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem całkowicie odmienia jej życie. Niezaradność Mirona w zwykłych, codziennych sprawach mobilizuje i usamodzielnia Jadwigę, która pełni rolę sekretarza Mirona. Nagrywa na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisuje je na maszynie. Poeta odwzajemnia się służąc radą przy pisanym przez nią dzienniku. 

Spotkanie

Filmowa Jadwiga Stańczakowa podejmuje nieśmiałe próby literackie, tymczasem jej dorobek jako reporterki, redaktorki, radiowej felietonistki, poetki i pisarki jest imponujący. O tej wyjątkowej postaci polskiego dziennikarstwa i literatury porozmawiamy z krytyczką literacką Justyną Sobolewską, wnuczką Jadwigi Stańczakowej.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również