Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Pasażerka”, fot. Staszewski Florian, mat. SF Kadr
Powrót

Pasażerka | Pisarki na ekrany!

Powieść „Pasażerka” Zofii Posmysz to adaptacyjny fenomen: słuchowisko, spektakl telewizyjny, film, opera... Ale historia relacji więźniarki strażniczki obozu Auschwitz-Birkenau przybrała najtrwalszą i najbardziej intrygującą formę w dziele Andrzeja Munka.
Data
ŚR   09 / 01 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Pasażerka, reż. Andrzej Munk, 1963, 62 minuty

W tłumie turystów zapełniających pokład transatlantyckiego statku znajduje się niemieckie małżeństwo, Walter i Liza. Oboje niewiele wiedzą o swej przeszłości, ale tworzą harmonijny związek. W jednym z portów, do których zawijają podczas rejsu, na statek wsiada kobieta, która przypomina Lizie kogoś, kogo poznała przed laty, służąc w kobiecych formacjach SS w Oświęcimiu. Falą wspomnień wraca do Lizy obozowa przeszłość, a wraz z nią pamięć o jednej z więźniarek, na której Liza wypróbowywała esesmańskie metody "wychowawcze".

Opis za: filmpolski.pl

Spotkanie

O wymowie Pasażerki – filmu okaleczonego tragicznym wypadkiem reżysera i innych scenariopisarskich doświadczeniach Zofii Posmysz (według jej scenariuszy powstały także obyczajowe Cierpkie głogi i Mały) porozmawiamy z filmoznawczynią, dr Pauliną Kwiatkowską, wykładowczynią IKP UW oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, autorką książki Somatografia (2011).

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również