Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Piękno | Festiwal Herlinga-Grudzińskiego

Drugie z serii trzech spotkań, poświęconych myśli i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W programie pokaz spektaklu telewizyjnego „Portret wenecki”.
Data
ŚR   09 / 10 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Temat spotkania

Herling-Grudziński należał do miłośników włoskiej sztuki. Z czasem stał się jej wytrawnym znawcą, wrażliwym nie tylko na piękno języka literackiego, lecz także na ujmujący wdzięk malarstwa i architektury, a nawet krajobrazu. Chropowaty język narracji łagodniał, gdy opisywał dzieła sztuki. Błyskotliwa inteligencja i czułość na estetyczne wartości owocowały w twórczości Herlinga-Grudzińskiego celną krytyką dzieł kultury, których ocenę nieprzypadkowo splatał z refleksją nad światem związanych z nimi wartości. Dzięki temu jego spojrzenie na współczesną Europę było głęboko osadzone z tym, co w europejskiej kulturze najtrwalsze.

Program

Dyskusja

W spotkaniu wezmą udział:

Joanna Kilian-Michieletti – historyczka sztuki, kuratorka i współkuratorka licznych wystaw, m.in. Caravaggio. Złożenie do grobu, Guercino, Brescia, kustoszka malarstwa włoskiego w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.

dr Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.

dr hab. Michał Mencfel – historyk sztuki, bada zjawisko kolekcjonerstwa i mecenatu artystycznego, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Fragmenty prozy

Wybrane fragmenty prozy Herlinga–Grudzińskiego przeczyta Zbigniew Zamachowski.

Portret wenecki, reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska, 1998, 82 minuty

Adaptacja zawierającego wiele wątków autobiograficznych opowiadania Herlinga-Grudzińskiego.

O festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu Teologii Politycznej skupia się na myśli i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które konfrontuje z kluczowymi dla pisarza wartościami. Podczas każdego spotkania odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem wybitnych znawców życia i twórczości pisarza, edytorów, historyków idei i ludzi kultury, wzbogacona aktorską lekturą fragmentów jego prozy oraz pokaz filmu poświęconego pisarzowi. Spotkania poprowadzą Natalia Szerszeń i Barbara Schabowska-Maszeńda oraz Jakub Moroz.

Organizator: Teologia Polityczna we współpracy z FINA.

Partnerzy: Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Instytut Tomistyczny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp

Szczegóły i formularz rejestracyjny na stronie organizatora.

Zobacz również