Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
kadr z filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. Rafał Wieczyński
Powrót

Popiełuszko. Wolność jest w nas | Przeszłość jest dziś

Dramatyczna opowieść o skromnym chłopaku z podlaskiej wsi, który stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi.
Data
WT   02 / 10 / 2018
Godzina
19:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Popiełuszko. Wolność jest w nas, reż. Rafał Wieczyński, 2009, 150 minut

Lata 80. w Polsce mógł rozpocząć Karnawał „Solidarności”, ale PRL-owski aparat przemocy szybko o sobie przypomniał. Najpierw za sprawą stanu wojennego, a później chociażby zamachu na księdza Jerzego Popiełuszkę w 1984 roku. Transmitowany przez telewizję proces morderców kapelana „Solidarności”  stał się sensacją, jednak film Rafała Wieczyńskiego skupia się na codziennej działalności księdza i jego wielkiej popularności. Pozycji, która przyniosła mu nie tylko szacunek, ale także nienawiść ze strony władzy.

Spotkanie

Przed filmem krótka rozmowa filmoznawców: prof. Barbary Głębickiej-Gizy i dra Karola Jachymka, a po filmie zapraszamy na dyskusję z udziałem publiczności. Tego wieczoru eksperci będą zadawać pytania o polską refleksję martyrologiczną w obszarze zbiorowej pamięci o PRL oraz o rolę w niej religii i wiary.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również