Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Fot. materiały prasowe FINA
Powrót

Pracownia 2.0 | Szkolenie

Jesteś nauczycielem? Zapisz się na szkolenie i poznaj aktualne trendy w edukacji oraz dowiedz się jak wykorzystać nowoczesne technologie w procesie nauczania.
Data
od: SO   28 / 10 / 2017
do: N   29 / 10 / 2017
Godzina
10:00
17:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Wielka Gra | Drugie piętro

Nie wierzysz, gdy twoi uczniowie mówią, że potrafią się uczyć, gdy obok włączony komputer, Skype, muzyka, a przez ramię zagaduje kolega? Dla ciebie to chaos, a dla nich – naturalne środowisko. Jak dotrzeć do takiej młodzieży? Pomoże ci w tym program Pracownia 2.0, pokazujący jak wykorzystać nowe technologie w procesie edukacyjnym.

Dla kogo?

Pracownia 2.0 to szkolenie przede wszystkim dla nauczycieli, jednak w miarę wolnych miejsc zapraszamy także pozostałe osoby, które zajmują się edukacją młodzieży: bibliotekarzy, animatorów i studentów kierunków pedagogicznych.

 

Uzależnienie od Internetu | Harmonogram szkolenia

28 października | Prowadząca: Dorota Żelechowska

10:00 – 13:00 | z jedną przerwą kawową

Poranne spotkanie rozpoczniemy od wprowadzenia do tematyki uzależnień. Dopiero w tym kontekście omówimy różne oblicza uzależnienia od Internetu (od gier, od relacji interpersonalnych w Cyberprzestrzeni, od przeładowania informacyjnego). Zastanowimy się co łączy, a co odróżnia te typy uzależnień od innych (przede wszystkim – od uzależnień od środków psychoaktywnych). Omówimy kilka wybranych mechanizmów kształtowania się uzależnienia od Internetu. Zwrócimy przy tym baczną uwagę na czynniki ryzyka rozwoju uzależnienia i jego możliwe skutki.

14:00 – 17:00 | z jedną przerwą kawową

Po przerwie wcielimy wiedzę w praktykę. Będzie nas interesowało to, jak rozpoznać, że uczeń może mieć problem z uzależnieniem od Internetu i co możemy z tym zrobić. Podejdziemy do tematu refleksyjnie tzn. zastanowimy się kiedy rzeczywiście nasza reakcja jest potrzebna. Przećwiczymy techniki zaradcze możliwe do zastosowania w szkole i omówimy inne opcje pomocy, które wymagają współpracy z innymi specjalistami. Jeśli nam się uda, przećwiczymy dobre sposoby komunikowania się z innymi, co może być przydatne nie tylko w rozmowie z uczniami, ale też w kontakcie z ich rodzicami.

29 października | Prowadząca: Karolina Szczepaniak

9:30 – 11:00

Uczniowie w sieci – w ramach tego modułu, podyskutujemy na temat rodzajów aktywności podejmowanych przez uczniów i uczennice w Internecie. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego uczniowie sięgają po nowe technologie i co dzięki nim zyskują. Celem dyskusji będzie wymiana doświadczeń i skonfrontowanie ich z dostępnymi badaniami na temat aktywności młodzieży w sieci.

11:15 – 12:45

Gamifikacja – celem tego modułu będzie wyjaśnienie czym jest gamifikacja i jak jest wykorzystywana przy projektowaniu aplikacji. Uczestnicy i uczestniczki poznają aplikacje edukacyjne, które zaangażowanie odbiorców opierają właśnie na elementach gamifikacji.

13:45 – 17:00

Bhp używania telefonów – zagrożenia związane z korzystaniem z sieci za pośrednictwem telefonu wiążą się nie tylko z problematyką uzależnień. Istotne są również kwestie związane z bezpieczeństwem danych i ochroną prywatności. W ramach tego modułu uczestnicy i uczestniczki warsztatów oprócz konkretnej wiedzy, otrzymają praktyczne wskazówki w jaki sposób o bezpieczeństwie rozmawiać z uczniami.

Prowadzące

Dorota Żelechowska – doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, pracowniczka naukowa i wykładowczyni na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, life coach. Specjalizuje się w psychologii poznawczej. Jej zainteresowania naukowe obejmują tematykę rozwiązywania problemów, kreatywność, inteligencję, treningi poznawcze i nowe trendy w edukacji. 

Karolina Szczepaniak – na co dzień pracuje jako menedżerka projektów IT. Zajmuje się również edukacją z zakresu nowych technologii, ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci. W 2015 roku ukończyła Szkołę Trenerską STOP prowadzoną przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Współpracuje z takimi organizacjami jak Centrum Cyfrowe, Fundacja 5medium oraz Fundacją Panoptykon, z którą jest związana od 5 lat.

Informacje praktyczne

Rejestracja przez formularz internetowy.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (20). Osobom spoza Warszawy jesteśmy w stanie zapewnić nocleg.

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest zapoznanie się i zaakceptowanie postanowień regulaminu.

Informacje o pozostałych szkoleniach znajdują się tutaj.

Kontakt: ewa.korzeniowska@nina.gov.pl, tel.: 22 380 49 82.

 

 

Zobacz również