Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Malwina Toczek/FINA
Powrót

Pracownia 2.0 | Szkolenie

Jesteś nauczycielem? Zapisz się na szkolenie i poznaj aktualne trendy w edukacji oraz dowiedz się jak wykorzystać nowoczesne technologie w procesie nauczania.
Data
od: SO   30 / 09 / 2017
do: N   01 / 10 / 2017
Godzina
10:00
17:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Wielka Gra | Drugie piętro

Nie wierzysz, gdy twoi uczniowie mówią, że potrafią się uczyć, gdy obok włączony komputer, Skype, muzyka, a przez ramię zagaduje kolega? Dla ciebie to chaos, a dla nich – naturalne środowisko. Jak dotrzeć do takiej młodzieży? Pomoże ci w tym program Pracownia 2.0, pokazujący jak wykorzystać nowe technologie w procesie edukacyjnym.

Dla kogo?

Pracownia 2.0 to szkolenie przede wszystkim dla nauczycieli, jednak w miarę wolnych miejsc zapraszamy także pozostałe osoby, które zajmują się edukacją młodzieży: bibliotekarzy, animatorów i studentów kierunków pedagogicznych.

 

Harmonogram szkolenia

30 września | Prowadząca: Dorota Żelechowska

10:30 – 11:30 | Przetwarzanie informacji

Podczas pierwszej części spotkania sięgniemy do wiedzy z zakresu psychologii poznawczej i omówimy prawidłowości przetwarzania informacji (przez osoby w różnym wieku).

Porozmawiamy o tym, w jaki sposób ludzie odbierają/zdobywają i przetwarzają informacje oraz podsumujemy wiedzę o zmianach rozwojowych zachodzących w tym obszarze.

11.15 – 13.30 | Selekcja i wartościowanie informacji

Zastanowimy się, jakie czynniki wpływają na wybieranie określonych źródeł wiedzy i na co warto uważać przetwarzając treści (a warto uważać m.in. na zagrożenie manipulacją). Następnie spróbujemy wypracować zasady dotyczące tego,
jak uczyć dzieci sprawnej selekcji i wartościowania informacji w sposób dostosowany do ich możliwości i preferencji.

14:30 – 17:30 | Rozwój moralny dzieci

W trakcie drugiej części spotkania zajmiemy się problematyką rozwoju moralnego.
Temat ma stanowić wprowadzenie do niedzielnego spotkania dotyczącego praw autorskich. Podsumujemy informacje dotyczące rozwoju moralnego dzieci (w wybranych ujęciach teoretycznych, zwłaszcza poznawczym).

Wartości, postawy, dylematy moralne

Zastanowimy się, jak rozmawiać z dziećmi o wartościach, jak kształtować właściwe postawy i rozwijać kompetencje radzenia sobie z dylematami moralnymi.

 

1 października | Prowadząca: Karolina Szczepaniak

9.00 – 11.00 | Prawo autorskie w edukacji

W ramach tego modułu uczestnicy warsztatu poznają podstawowe pojęcia z zakresu prawa autorskiego oraz najważniejsze regulacje prawne dotyczące prawa autorskiego w edukacji. Elementy wykładu zostaną uzupełnione ćwiczeniami warsztatowymi, które pozwolą na usystematyzowanie zdobytej wiedzy. W ramach tego modułu uczestnicy warsztatu poznają również scenariusze lekcji oraz ćwiczenia, które mogą wykorzystać na zajęciach uczniami na temat praw autorskich.

11.15 – 12.45 | Otwarte zasoby – gdzie ich szukać i jak z nich korzystać

Opierając się na wiedzy zdobytej w poprzednim module, uczestnicy warsztatu dowiedzą się czym są otwarte zasoby, gdzie ich szukać i jak można je wykorzystać na zajęciach z uczniami. W ramach tego modułu szczególny nacisk zostanie położony na prezentacje zasobów dostępnych w ramach repozytorium Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

13.45 – 17.00 Fake News – jak sobie z nimi radzić

W ramach tego modułu uczestnicy warsztatów będą mieli okazje przećwiczyć wybrane scenariusze lekcji na temat zarządzania wiedzą oraz radzenia sobie z tak zwanym fake newsami.

 

Prowadzące

dr Dorota Żelechowska – doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, pracowniczka naukowa i wykładowczyni na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, life coach. Specjalizuje się w psychologii poznawczej. Jej zainteresowania naukowe obejmują tematykę rozwiązywania problemów, kreatywność, inteligencję, treningi poznawcze i nowe trendy w edukacji. 

Karolina Szczepaniak – na co dzień pracuje jako menedżerka projektów IT. Zajmuje się również edukacją z zakresu nowych technologii, ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci. W 2015 roku ukończyła Szkołę Trenerską STOP prowadzoną przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Współpracuje z takimi organizacjami jak Centrum Cyfrowe, Fundacja 5medium oraz Fundacją Panoptykon, z którą jest związana od 5 lat.

Informacje praktyczne

Pierwszy zjazd odbędzie się w dniach 30.09–01.10. Kolejne terminy będą podawane w najbliższym czasie.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem ewa.korzeniowska@nina.gov.pl (w tytule wiadomości „Pracownia 2.0”) lub telefonicznie: 22 380 49 82.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (20).

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest zapoznanie się i zaakceptowanie postanowień regulaminu.

 

Zobacz również