Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Fototeka FINA
Powrót

Prawo i pięść | W dobrym gatunku

Adaptacja powieści Józefa Hena z muzyką Krzysztofa Komedy i Gustawem Holoubkiem w roli ostatniego sprawiedliwego na „ziemiach odzyskanych”.
Data
ŚR   29 / 11 / 2017
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Prawo i pięść, reż. Edward Skórzewski, Jerzy Hoffman, 1964, 92 minuty

Polski western – to brzmi dość paradoksalnie, bo kiedy ostatnio sprawdzaliśmy na mapie, Polska leżała spory kawałek od dzikich amerykańskich prerii. Jednak gdy ten gatunek święcił swoje triumfy, również nad Wisłą pojawiło się kilka filmów, które korzystały z jego wzorców. Nazywamy je „easternami”. Wśród nich wciąż najmocniej uderza Prawo i pięść Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana. Klisze gatunkowe, już wtedy mocno ograne, jak walki osadników z bandytami czy postać ostatniego sprawiedliwego, który przychodzi z pomocą, nabierają tutaj innego wymiaru. W 1964 roku film był nad wyraz aktualny – jak sprawdzi się dzisiaj? 

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z pisarzem, reportażystą i scenarzystą filmowym Józefem Henem. Rozmowę poprowadzi Kaja Klimek.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również