Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Święta wojna”, reż. Julian Dziedzina, źródło: Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego
Powrót

„Robert Lewandowski” i „Święta wojna” | Otwarcie lata

Dansing w Ciechocinku i emocje futbolowe z epoki wczesnej telewizji – w ten sposób zainaugurujemy lato na dziedzińcu FINA. W programie wieczór muzyczny z nowym projektem Michała Zadary o gwiazdorskiej nazwie „Robert Lewandowski”, a także pokaz komedii „Święta wojna” z Maklakiewiczem, Czyżewską, Kopiczyńskim i Feldman.
Data
ŚR   05 / 07 / 2017
Godzina
20:00  –  23:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Dziedziniec Cztery Pory Roku

Wydarzenie na Facebooku

Program

20:00 Dansing z zespołem „Robert Lewandowski”

Michał Zadara zagra na keyboardzie Yamaha, Sean Palmer zaśpiewa bardzo wzruszająco, dążąc do brzmienia piątkowej potańcówki w drugorzędnym sanatorium w Ciechocinku, a towarzyszyć im będzie na saksofonie Mateusz Olszewski, weteran dansingu łódzkiego Hotelu Savoy. Jak mówi Michał Zadara:

,,
Prawie się popłakałem, gdy przez przypadek nacisnąłem nie ten guzik na moim keyboardzie Yamaha, a on zaczął grać najbanalniejszy podkład. Przed oczyma stanął mi ośrodek COSu nad Święcajtami o zachodzie słońca, gdy po kolacji samotny pan orkiestra przy klawiszu zwołuje wczasowiczów drugiego turnusu na potańcówkę. Brzmienie dansingu, którego od lat poszukuję, nagle wypłynęło z podrzędnego instrumentu w najczystszej formie.
,,

21:30 Mecz o wszystko | Przegląd kronik filmowych

Zaraz po dansingu z zespołem „Robert Lewandowski” zainaugurujemy w kinie plenerowym letni cykl Mecz o wszystko, na który złożą się filmy opowiadające o piłce nożnej jako elemencie kultury. Zapraszamy na podróż od czasów małej stabilizacji, przez boiska-kartofliska lat 80., aż po wielkie spektakle medialne nowego tysiąclecia. Rozpoczniemy ją od 20-minutowego przeglądu piłkarskich kronik filmowych z lat 60., który poprowadzi kurator cyklu Jakub Zgierski.

22:00 Święta wojna, reż. Julian Dziedzina, 1965, 90 minut

Po przeglądzie kronik zobaczymy świetnie obsadzoną lekką komedię, typową dla polskiego kina lat 60. Fabuła opowiada o rywalizacji między kibicami dwóch prowincjonalnych drużyn piłkarskich. Działacze sportowi Naprzodu usiłują załatwić wynik meczu w kawiarniach, a gdy koperty nie skutkują, uciekają się do różnych forteli. Wysłana przez nich piękna Gabrysia ma uniemożliwić udział w meczu Walczakowi, najlepszemu zawodnikowi Sparty. Występują między innymi: Zdzisław Maklakiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Kopiczyński i Krystyna Feldman, a głosu użycza legendarny komentator sportowy Jan Ciszewski.

Wstęp

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Pokaz filmowy odbywa się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek. Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem. Słuchawki będą wydawane od godziny 20:00. Liczba słuchawek jest ograniczona (200). Zachęcamy do zabrania ze sobą koców, środków odstraszających komary, a także dodatkowych słuchawek (można je podpiąć do zestawów bezprzewodowych).

Święta wojna | Zwiastun

„Święta wojna”, reż. Julian Dziedzina

 

Zobacz również