Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Róża”, mat. prasowe
Powrót

Róża | Przeszłość jest dziś

Zobacz głośny film Wojciecha Smarzowskiego, odkrywający przed Polakami jedną z mniej znanych, przerażających i gorzkich kart ich historii. „Róża” to przejmująca opowieść o czarnym czasie historii Mazurów i brutalnych ponad wszelkie wyobrażenie próbach zatarcia ich tożsamości.
Data
PT   27 / 04 / 2018
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu: Przeszłość jest dziś.

Program

Róża, reż. Wojciech Smarzowski, 2012, 98 minut

Latem 1945 Tadeusz, były Akowiec, któremu wojna niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do domu Róży, wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca samotnie kobieta, obawiająca się, jak wszyscy autochtoni niemieckiego pochodzenia, przemocy i odwetu ze strony Armii Czerwonej, ale również obojętności i oportunizmu polskich sąsiadów, przyjmuje przybysza z rezerwą. 

Film i jego twórcy zdobyli ponad 50 nagród w kraju i zagranicą.

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na dyskusję. Spotkanie poprowadzi filmoznawca dr Karol Jachymek.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18.30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również