Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Maciej Bernaś
Powrót

Rykoszety – przedpremierowy pokaz filmu

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu o Zbrodni Lubińskiej, którego bohaterami są nie tylko buntujący się przeciwko władzy mieszkańcy miasta, ale także ci, których machina represji dosięgnęła przypadkiem.
Data
CZ   25 / 10 / 2018
Godzina
20:30  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Rykoszety, reż. Jakub Radej, 2018, 30 minut

Polska, rok 1982; polityczna gorączka stanu wojennego. Dwaj bracia-górnicy reprezentują różne postawy wobec opresji policyjnego państwa. Podczas, gdy Tadek (Tomasz Schuchardt) wycofuje się w neutralność, Janek (Stanisław Linowski) wybiera aktywność w demokratycznym podziemiu – mimo, że jego dziewczyna Magda (Zuzanna Zielińska) planuje dla obojga ucieczkę do Francji, wykorzystując koneksje ojca-milicjanta (Sławomir Grzymkowski). Kiedy Janek prosi Tadka o przechowanie antyrządowych ulotek w drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych 1980 roku, uruchamia spiralę wydarzeń, które wystawią na próbę lojalność i siłę charakteru wszystkich zaangażowanych.

 "Rykoszety" to wielowątkowa opowieść o ludziach, których życie złamało jedno wydarzenie. Niezależnie od tego, po której stronie barykady stali. To film o tych, którzy to życie zaczynali, sprzeciwiając się władzy w ramach młodzieńczego buntu, ale też o tych, których machina represji uderzyła przypadkowo. Śledząc przeplatające się losy kilku bohaterów, odkrywamy zacierane przemocą, kłamstwo dotyczące nadal słabo znanej, Zbrodni Lubińskiej. 

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 20:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Producenci i sponsorzy

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa UISEL Studio. Koproducentami filmu są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Coloroffon, Aeroplan Studios, Kijora Film oraz Centrum Technologii Audiowizualnych. Sponsorem głównym projektu jest KGHM Polska Miedź S.A. a patronem honorowym Starosta Powiatu Lubińskiego pan Adam Myrda.

Zobacz również