Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. materiały promocyjne
Powrót

Science-fiction i radzieckie syntezatory | Muzyczki

Kosmiczna muzyka syntezatorowa oraz kryminalna intryga bazująca na powieści braci Strugackich – zapraszamy na pokaz filmu „Hotel pod poległym alpinistą”.
Data
CZ   20 / 12 / 2018
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Spotkanie

Wprowadzeniem do filmu będzie spotkanie z dr hab. Dariuszem Brzostkiem – specjalistą w dziedzinie fantastyki naukowej, autorem monografii Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy. Poprowadzi je muzykolog i krytyk filmowy, Jan Topolski.

Hotel pod poległym alpinistą, reż. Grigori Kromanov, 1979, 80 minut

Historia trochę jak Lemowskiego Śledztwa: tajemniczych wypadków w odosobnionym górskim hotelu nie sposób racjonalnie wytłumaczyć, mimo usilnych wysiłków kryminalnego inspektora. Osobliwa estońska ekranizacja noweli Arkadija i Borysa Strugackich, już opromienionych kinową sławą Stalkera Andrieja Tarkowskiego. Za muzykę odpowiada tu Sven Grünberg – kompozytor z Tallinna o szwedzkich korzeniach – a kosmiczne tony i płaszczyzny ukształtowane zostały na instrumencie Synthi 100, używanym także przez Stockhausena. Jeden z egzemplarzy zakupiła sowiecka Melodija i to właśnie na nim swoje interpretacje klasyki ćwiczył Eduard Artiemiew, używający także mikrotonowego syntezatora optycznego ANS.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie filmu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Zobacz również