Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Cześć, Tereska” © Agencja Filmowa TVP, Propaganda
Powrót

„Szczur w koronie” i „Cześć Tereska” | Kino 89+

Zobacz dwa filmy – dokument Jacka Bławuta i fabułę Roberta Glińskiego – opowiadające o ciemnej stronie polskiej transformacji ustrojowej. Przed projekcjami – spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem i dziennikarką Lidią Pańków.
Data
WT   23 / 04 / 2019
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kino 89+.

Wprowadzenie

Przed projekcją filmów zapraszamy na spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem i dziennikarką Lidią Pańków, które poprowadzi Kaja Klimek.

Szczur w koronie, reż. Jacek Bławut, 2005, 46 minut

Głośny dokument o przyjaźni autora filmu z 30-letnim Michałem, nałogowym alkoholikiem. Kamera podąża za bohaterem krok w krok, śledzi jego losy, dylematy, bezsilność w walce z morderczym nałogiem. Film opowiada o manipulacjach, współuzależnieniu, nadziei i bezsilności, jakiej doświadcza Michał, oraz o delirycznym, tytułowym „szczurze w koronie”, który coraz mocniej zaciska swoją pętlę.

Cześć Tereska, reż. Robert Gliński, 2001, 86 minut

Obsypany nagrodami, wyjątkowo sugestywny obraz życia polskich blokowisk w pierwszej dekadzie III RP. Opowiada historię demoralizacji młodej, wchodzącej w dorosłość dziewczyny. Tytułowa Tereska, początkowo grzeczne dziecko niezamożnych rodziców, w trudnym okresie dojrzewania wpada w złe towarzystwo, zaczyna kraść, palić i pić, zrywa więź z rodziną. Nowy sposób życia ostatecznie prowadzi do tragedii.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie drugiego filmu lub spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

 

Zobacz również