Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
okładka wydawnictwa DVD „Wojciech Wiszniewski. Polska Szkoła Dokumentu”
Powrót

Wojciech Wiszniewski | Wtedy–teraz

Zapraszamy na spotkanie z twórczością przedwcześnie zmarłego geniusza, mistrza dokumentalnego kina kreacyjnego, Wojciecha Wiszniewskiego. Jego przenikliwe, hipnotyczne wizje polskiej historii spotkają się w drugiej części wieczoru z nowymi filmami z pogranicza dokumentu i kreacji.
Data
SO   07 / 04 / 2018
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18:00 Wtedy | Filmy Wojciecha Wiszniewskiego

Ślad, 1969, 6 minut

Zasłużony kolejarz przechodzi na emeryturę, żegnany ceremonialnie przez towarzyszy pracy. W następnych ujęciach jałowemu życiu emeryta przeciwstawione są pełne życia sceny z miejsca pracy.

Jutro: 31 kwietnia – 1 maja 1970, 1970, 7 minut

Przewrotna formalnie etiuda, w której dwukrotnie powtarza się ten sam materiał wizualny – urywki z dnia przeciętnego łodzianina – za każdym razem do innej ścieżki dźwiękowej.

Wilkasy 70, 1971, 9 minut

Felieton filmowy z obozu letniego dla studentów szkół artystycznych. Film w ironiczny, przesadnie doskonały sposób powiela stylistykę propagandowych materiałów kroniki filmowej.

Wanda Gościmińska. Włókniarka, 1975, 21 minut

Najbardziej wystawny film Wiszniewskiego – z wysmakowaną oprawą scenograficzną i wieloma statystami. Opowiada o przodowniczce pracy, łódzkiej włókniarce, której losy rzucone są na tło historyczne. Poszczególne etapy historii ilustrują symbole i alegorie.

Elementarz, 1976, 8 minut

Film eksperymentalny, rysujący portret kondycji duchowej Polski połowy lat 70. Tytułowy „elementarz” to podstawowy kod komunikacji – martwa tradycja, która zastygła w wytartych formach, takich jak obrazy Grottgera czy „Katechizm młodego Polaka”.

...Sztygar na zagrodzie..., 1978, 14 minut

Opowieść o górniku, który wraca do swojej rodzinnej wioski i zastaje swój dom w stanie ruiny. Wieloznaczna przypowieść, opowiadana charakterystycznymi dla reżysera czarno-białymi zdjęciami, „rozglądającymi się” ruchami kamery i postaciami zastygającymi w monumentalnych pozach.

19:15 Spotkanie z dr Katarzyną Mąką-Malatyńską

O filmach Wojciecha Wiszniewskiego porozmawiamy z dr Katarzyną Mąką-Malatyńską. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:00 Teraz | Filmy uzupełniające

Plica polonica, reż. Marcin Strauchold, 2017, 13 minut

Dlaczego kołtun urósł do rangi choroby narodowej Polaków? Dokument kreacyjny, który łączy teksty z dawnych prac medycznych z impresyjnymi scenami z życia współczesnej Polski.

Człowiek z reklamówką, reż. Jakub Polakowski, 2012, 21 minut

Bohater filmu jest ostentacyjnie inny i oporny na wszelkie trendy. Idzie przez życie z reklamówką w ręku, a za jego plecami znajomi, rodzina i styliści przez wszystkie przypadki odmieniają słowo „obciach”.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również