Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Lotna”, reż. Wajda Andrzej, fot. Jerzy Troszczyński, mat. Fototeka FINA
Powrót

Wrzesień 1939. Filmowe teksty i konteksty | Konferencja

Interdyscyplinarna konferencja z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, poświęcona obrazom Września 1939 w polskim kinie. Zapraszamy historyków filmu, historyków, kulturoznawców, badaczy militariów, językoznawców, literaturoznawców, historyków sztuki, antropologów i wszystkich innych badaczy.
Data
od: CZ   26 / 09 / 2019
do: PT   27 / 09 / 2019
Godzina
10:00
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

1 września 1939 roku to data, która na zawsze zmieniła bieg historii, wpływając na losy świata, ale i pojedynczych osób. Doświadczenie wojny do dzisiaj pozostaje jednym z najsilniejszych impulsów dla określonych sposobów myślenia o historii i miejscu w niej jednostki, zwłaszcza w Polsce, gdzie konsekwencje wydarzeń wojennych pozostają sprawą aktualną, bolesną, domagającą się ciągłych rozliczeń.

Zachowanie Polaków w czasie wojny obronnej wynikało z pewnością z silnego oddziaływania aksjologicznego mitów założycielskich II RP, obecnych w edukacji, kulturze, polityce. W kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości, interesuje nas także i ten aspekt Września.

Analizie poddamy filmy fabularne, dokumentalne, ale także materiały z filmem związane, jak artykuły  prasowe, plakaty, programy kinowe i inne materiały okołofilmowe, ale także i takie, które do nich nawiązują i funkcjonują w szerszym obiegu (pamiętniki, opracowania zbiorcze dokumentujące ten okres, materiały filmowe i fotograficzne).

Naszym celem jest interdyscyplinarne spojrzenie na obrazy Września 1939 roku utrwalone w filmie i innych materiałach związanych z filmem. Chodzi zarówno o spojrzenia współczesne, kronikarskie, jak i o późniejsze wyobrażenia, obecne przecież w tekstach kultury aż do dziś.

Kontakt

Szczegóły organizacyjne dotyczące konferencji przedstawimy wkrótce.

W razie pytań prosimy o kontakt z Barbarą Gizą z Działu Badań i Rozwoju: barbara.giza@fina.gov.pl.

Zobacz również