Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. kadr z filmu „Katyń”, reż. Andrzej Wajda / materiały promocyjne: Akson Studio
Powrót

Katyń | Przeszłość jest dziś

Ze względów politycznych polska publiczność bardzo długo czekała na ten film. Czekał również Andrzej Wajda, dla którego zbrodnia katyńska miała również wymiar rodzinnej tragedii.
Data
WT   25 / 09 / 2018
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Program

Katyń, reż. Andrzej Wajda, 2007, 117 minut

Katyń to w polskiej pamięci miejsce śmierci wielu tysięcy polskich oficerów, ale przede wszystkim symbol przemocy, bezprawia, okrucieństwa i przebiegłości ze strony sowieckiego agresora. To też symbol prawdy, o której odkrycie walczyły całe pokolenia rodzin pomordowanych, a która stanowiła tabu przez wiele lat. Film Andrzeja Wajdy Katyń został zrealizowany jako opowieść o tamtych wydarzeniach, ale także wielka metafora polskiego losu. Projekcja tego filmu będzie okazją do rozmowy o twórczości Wajdy w kontekście polskich mitów narodowych: konstruujących poczucie wspólnoty narodowej, kreujących fundament myślenia o polskości i byciu Polakiem.

Spotkanie

Przed filmem krótka rozmowa filmoznawców: prof. Barbary Głębickiej-Gizy i dra Karola Jachymka, po filmie zapraszamy na dyskusję z udziałem publiczności.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również