Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Zabić sędziego”, mat. promocyjne
Powrót

Zabić sędziego | Mecz o wszystko

Jedna kontrowersyjna decyzja sprawiła, że sędzia Howard Webb stał się głównym bohaterem EURO 2008. Z anonimowego urzędnika FIFA zmienił się w bohatera zbiorowej wyobraźni i obiekt nienawiści polskich kibiców. Pokaz poświęconego tym wydarzeniom dokumentu „Zabić sędziego” uzupełnią krótkie metraże: „Gwizdek” i „Sędzia”
Data
PT   22 / 09 / 2017
Godzina
20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Dziedziniec Cztery Pory Roku

Pokaz odbywa się w ramach letniego cyklu pokazów plenerowych Mecz o wszystko.

Program

20:30 Gwizdek, reż. Grzegorz Zariczny, 2012, 16 minut

Dokument o młodym chłopaku z podkrakowskiej miejscowości, który znajduje się u początku drogi ku karierze sędziego piłkarskiego. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu okazuje się bardzo brutalna. Film został obsypany nagrodami w kraju i za granicą.

20:45 Sędzia (Rättskiparen), reż. Mattias Löw, 2010, 29 minut

Historia szwedzkiego sędziego piłkarskiego Martina Hanssona, który był o krok od spełnienia swojego marzenia: sędziowania na Mistrzostwach Świata w 2010 roku w RPA. Plany legły w gruzach po jednym nieudanym meczu, który wrzucił go w sam środek politycznego i finansowego cyklonu.

21:15 Zabić sędziego (Les Arbitres), reż. Yves Hinant, Eric Cardot, Delphine Lehericey, 2009, 77 minut

Nakręcony podczas EURO 2008 dokument o pracy sędziów piłkarskich i korporacyjnych mechanizmach obowiązujących w UEFA. Głównym bohaterem filmu staje się Howard Webb, który po podyktowaniu rzutu karnego przeciwko Polsce musi zmierzyć się z emocjami kibiców.

Wstęp

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Pokaz filmowy odbywa się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek. Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem. Słuchawki będą wydawane od godziny 20. Liczba słuchawek jest ograniczona (200). Zachęcamy do zabrania ze sobą koców, środków odstraszających komary, a także dodatkowych słuchawek (można je podpiąć do zestawów bezprzewodowych).

Zobacz również