Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Proch” i „Historia krótkiego trwania” | Teraz–wtedy”, mat. promocyjne
Powrót

Życie po śmierci. Krótkie metraże | Teraz–wtedy

Zapraszamy na trzy krótkometrażowe dokumenty, których reżyserzy przyglądają się ostatnim ziemskim chwilom doczesnego ciała i kierują obiektyw kamery na ludzi zajmujących się pochówkiem i porządkowaniem dobytku zmarłych. Wieczór uzupełni spotkanie z twórcami i klasyczny „Refren” Kieślowskiego.
Data
ŚR   29 / 01 / 2020
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

Historia krótkiego trwania, reż. Michał Ciechomski, 2019, 13 minut

Bohater filmu funkcjonuje na pograniczu dwóch światów. Na co dzień pracuje w znanym sklepie, sprzedając elementy wyposażenia wnętrz, natomiast po godzinach wykonuje zlecenia „firmy sprzątającej” – jego zadaniem jest czyszczenie mieszkań po zgonach ich lokatorów.

Proch, reż. Jakub Radej, 2017, 24 minuty

Proch to studium drogi, jaką musi przejść ludzkie ciało od chwili śmierci aż po pogrzeb. Kolejne etapy tej drogi (prosektorium, kostnica, cmentarz) zestawione zostają z biurokratyczną buchalterią, która staje się udziałem również dobytku zmarłego lub zmarłej.

Drugie życie, reż. Eugeniusz Pankov, 2015, 20 minut

Iryna Myenova udaje się do transhumanistycznej firmy, aby podpisać kontrakt na zamrożenie jej 98-letniej matki. Ma nadzieję, że w przyszłości technologia pozwoli na przywrócenie jej życia, a może i odmłodzenie. 

20:00 Spotkanie z reżyserami. Prowadzi Michał Oleszczyk

20:30 Refren, reż. Krzysztof Kieślowski, 10 minut

W miejskim zakładzie pogrzebowym obowiązują: druki, zaświadczenia, zezwolenia, wyraźnie odciśnięte pieczątki.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Zobacz również