Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Wrzesień 1939. Filmowe teksty i konteksty | Konferencja
Konferencja naukowa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, poświęconą obrazom Września 1939 w polskiej i zagranicznej kulturze filmowej.
Więcej

Dla mediów

Informacje prasowe

Jazz na peryferiach | Nowa odsłona cyklu koncertów FINA na ucho

Filmoteka Narodowa – Instytutu Audiowizualny jesienią zaprasza na koncerty orbitujące wokół jazzu i muzyki improwizowanej. W ramach cyklu FINA na ucho wystąpią zarówno uznani twórcy tej sceny, jak i artyści, którzy dopiero budują swoją markę. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny na 44. FPFF w Gdyni

Koprodukcje FINA w Konkursie Głównym, cykl Skarby Kina Przedwojennego oraz szereg zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Filmotekę Szkolną, znalazły się w programie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Premiera filmu o polskiej Shirley Temple i spotkanie z Arianą Elżbietą Bellak

Już 18 września w warszawskim kinie Iluzjon premiera filmu opowiadającego poruszającą historię dwóch sióstr Spiegel – Ariany, okrzykniętej przed wojną cudownym dzieckiem, która występowała w wieku ośmiu lat na scenie Cyrulika Warszawskiego i o sześć lat starszej Reni, która pozostawiła po sobie prawie siedemset stron dziennika opisującego trudny czas wojny i osobiste doświadczenie Holokaustu. Reżyserem filmu dokumentalnego „Przemyśl, złamane marzenia” jest Tomasz Magierski.

„Filmowe barwy Września” i wspomnienie o Aleksandrze Śląskiej - od 8 września w kinie Iluzjon!

Filmy prezentujące historyczny moment wybuchu II wojny światowej z różnych perspektyw, takie jak „Wolne miasto” Różewicza, „Szyfry” Hasa i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” Chmielewskiego, czyli „Filmowe barwy Września”, a także przegląd obrazów z udziałem niezapomnianej Aleksandry Śląskiej w 30. rocznicę jej śmierci, zaprezentuje we wrześniu kino Iluzjon. W programie m.in. „Ostatni etap” Jakubowskiej, „Pasażerka” Munka oraz „Czarna suknia” Majewskiego.

Przedpremierowy pokaz filmu o opiekunach warszawskiego zoo z czasów wojny

„O Zwierzętach i Ludziach” to niezwykła historia małżeństwa Żabińskich – opiekunów warszawskiego zoo, którzy w czasie wojny uratowali 300 osób dając im schronienie na terenie placówki. Przedpremierowy pokaz dokumentu w reż. Łukasza Czajki i spotkanie z reżyserem już 3 września w kinie Iluzjon.
Kontakt dla mediów

Narodowy Instytut Audiowizualny

ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

NIP: 525-234-20-56

Tel.: +48 22 380 49 76
Tel.: +48 22 380 49 75

e-mail: media@fina.gov.pl